Jak vybrat nový stůl?

March 9, 2020 08:17 by jiracek@adwell.cz

Nový stůl na obzoru

 

Jednou tak přijdete do kuchyně, rádi byste si například poseděli u oběda a v tu chvíli se podíváte na váš stůl a dojde vám, že už má to nejlepší za sebou. Nebo jste před lety podlehli módní vlně skleněných stolů a právě vám s ním došla trpělivost. Neustálý strach, aby na něj něco nespadlo už nehodláte snášet.

Pak právě nastal čas poohlédnout se po jiném kousku, který s vámi vydrží ideálně mnoho let, ba i desítky let. V případě kvalitních dřevěných stolů a důsledné péče o ně je mohou zdědit i ratolesti. Poctivý a bytelný stůl může sloužit opravdu po celý život.

 

Vybíráme

 

Ale podle čeho vybírat? Jak se vyznat v tom, co vlastně potřebujeme? Inu, není to žádná věda. Zcela jasně je prvním kritériem prostor. Pokud máte kuchyň jako fotbalový stadion, můžete si dopřát libovolně velký stůl libovolného tvaru, jak vám vaše fantazie dovolí. Samozřejmě, raději se budeme držet běžných kuchyňských rozměrů, například v panelovém domě má kuchyň výměr někde kolem 2 x 3 metry. V kombinaci s kuchyňskou linkou už se musíte nad velikostí stolu zamyslet, abyste neskončili jen s minimálním pracovním prostorem. V návaznosti na to musíme uvažovat i nad tím, kolik je v domácnosti lidí a zda mají zvykem stolovat všichni současně. Pokud v bytě sice bydlí čtyři lidé, ale u stolu se prakticky nepotkávají, není nutné kupovat jídelní stůl pro čtyři a více osob. Klidně by stačil například nejmenší Základ z naší nabídky v rozměru 120 x 60 centimetrů. Dva lidé se u něj bez potíží usadí, aniž by se museli omezovat v rozletu.

 

Naprostým opakem je pak velký rodinný dům s velkoryse pojatou kuchyní a kde mají obyvatelé ve zvyku společně hodovat. Příkladem si vezmeme pětičlennou rodinu s dospívajícími dětmi a tu a tam se na večeři zastaví i příbuzní. Tady už se základním stolem nevystačíte a rozhodně se vyplatí pořídit robustní a prostorný stůl. Takový model Ligo v provedení 180 x 80 cm by měl postačovat i na velkou rodinnou sešlost. Osm lidí není problém. Nevěříte? Pokud usadíme na obě delší strany tři a tři hodovníky, každý pro sebe bude mít celých 60 x 40 cm prostoru. Nu a pokud usadíme i dva hodovníky do čela, místa sice trochu ubude, ale pořád se všichni bez problémů obslouží.

 

Materiál stolu

 

Co se materiálu týče, naše stoly jsou vyrobené z buku a nebo z dubu, podle toho, co si zákazník přeje. Samozřejmostí je i volitelná povrchová úprava. Bukové a dubové dřevo je ideální materiál, protože tyto dřeviny jsou stálé, tvrdé, houževnaté a v případě dubu i odolné vůči změnám vlhkosti. V obou případech zákazník dostane pevný a odolný stůl, který bude v kuchyni ozdobou. Samozřejmě je ale potřeba o stůl i náležitě pečovat, dřevo je sice vděčný materiál, ale údržbu potřebuje. Zbytečně ho nepolévat, nenechávat na prudkém slunci, obnovit oděru odolný nátěr a tak podobně. Pak máte jistotu, že s vámi vybraný stůl bude spoustu let.

 

Nezapomněli jsme na něco?

 

A co ke stolu ještě patří? No přece židle. V naší nabídce najdete různé druhy dubových a bukových židlí, které budou tvořit přirozenou součást sestavy a to i s možností polstrování. Ideální je použít na stůl i židle stejné dřevo, ale jestli chcete variabilitu, proč ne? Není problém mít dubový stůl a bukové židle. Celek by ale měl být sladěný tak, aby se u něj příjemně sedělo a byl lahodou pro oko a ozdobou kuchyně. Vždyť nikdo nechce sedět a obědvat tam, kde se necítí dobře.

 

Kolik za to?

To je různé. Stůl Základ v nejmenším provedení a dvě jednoduché židle vás budou stát okolo deseti tisíc korun. Za prostorově výrazný model Ligo a šest židlí už se pohybujeme v částkách nad dvacet tisíc korun. Ale pokud to rozpočítáme na roky, které bude stůl a židle sloužit, zjistíte, že je to třeba tisíc korun za rok. A to už není tolik, že?

Article comments

Zanechat komentář

About

Etiam porta sem malesuada magna mollis euismod. Cras mattis consectetur purus sit amet fermentum. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur.

Nejnovější články

Jak vybrat nový stůl?
March 9, 2020 08:17

Kategorie