Materiály

Dub vs buk – které dřevo je lepší?

 

Nábytek z masivního dřeva se prostě neomrzí. Používali ho naši předci, používáme ho my dnes a je zcela jisté, že pokud to situace dovolí, bude se dřevěný nábytek užívat i v budoucnu. Je to zkrátka vděčný a i přes svou relativní obyčejnost ušlechtilý materiál, se kterým je radost pracovat.

 

V tomto článku se podíváme na dvě široce rozšířené a pevné dřeviny, které jsou v nábytkářském řemesle využívané velmi hojně. Porovnáme jejich vlastnosti, strukturu, nejvhodnější použití a další aspekty.

 

           

            Bukové dřevo

 

O tom patrně uvažují všichni přednostně, když chtějí vybavit své obydlí masivním a kvalitním nábytkem. Není se čemu divit, buk je tvrdý, odolný, těžký a nechá se poměrně snadno opracovat k dokonalosti. Právě tvrdost a pevnost je hlavním kritériem pro výrobu například postelí, kdy jednotlivé spoje drží jako beton a postel se ani po pár letech neviklá.

 

Za jednu z výhod bukového dřeva je považován jeho lehce načervenalý odstín a jemný vzor. Dá se proto jednoduše lakovat, mořit a výsledný vzhled široce ovlivnit. Na druhou stranu jemná kresba není tak ozdobná, nebo jinak řečeno - budí dojem levnějšího materiálu. Což se samozřejmě dá ovlivnit právě výše zmíněnými úpravami, ke kterým je buk přístupný. Menší nevýhodou bukového materiálu je slabší odolnost, pokud se střídá sucho a vlhko.

           

            Dubové dřevo

 

Všechno, co bylo napsáno o buku, můžeme s klidem prohlásit i o dubu. I toto dřevo je tvrdé, houževnaté a stálé, ale oproti buku má přirozeně jasnou strukturu a barvu i bez úprav. Výborně se proto hodí do ložnice, kde dubová postel dominuje prostoru a strhává na sebe pozornost. Takový efekt bukové postele nevyvolají. Dub je navíc odolnější vůči změnám vlhkosti a z toho lze usoudit, že dubový nábytek bude dlouho sloužit i bez povrchových úprav.

 

           

            Které dřevo je lepší?

 

Na tuto otázku nelze zcela přesně odpovědět, neboť obě dřeviny jsou podobně tvrdé, vyznačují se stálostí, lze je dobře opracovat a jak bukový, tak dubový nábytek bude sloužit mnoho let. Největší rozdíl je v barvě a struktuře. Jak jsme již zmínili, buk má jemný a pravidelný vzor s načervenalou barvou. Dub naproti tomu vyniká kresbou a každý kus se trochu liší i zabarvením do hnědé, nebo dává najevo své letokruhy. To umocňuje pocit luxusu, který potom masivní dubový nábytek vyvolává.

 

Rozdíl tvoří i cena, protože dub je z velké části exportován na východ a tím pádem vyšší poptávka znamená vyšší cenu. Opět to zvýrazňuje dojem exkluzivního materiálu, protože „vypadá lépe“ a zároveň je dražší. Podstatné je, ať už se zákazník rozhodne pro dub či buk, nemůže vybrat špatně. Pouze se musí rozmyslet, který se mu líbí víc a zda je ochotný v případě dubu sáhnout trochu hlouběji do peněženky.

 

 

            Závěrem

 

Nakonec menší zamyšlení nad tím, na jaký nábytek se obě dřeviny hodí. Pokud prohlásíme, že na jakýkoli, bude to pravda. Přesto lze uvažovat například směrem, že v ložnici krásně vynikne dubová postel spolu se skříní a v dětském pokoji výborně poslouží o něco levnější bukový nábytek, jelikož ratolest pravděpodobně tolik nedocení estetiku dubu. I tak ale bude mít kvalitní a stabilní zázemí, které mu bude s naprostou jistotou dlouholetým společníkem.